1

فیلترینگ هوشمند

قدیمتر ها برخی مقالات ویکی پدیا را به علت توهین یا افترا فیلتر میکردند. البته این اتفاق بسیار نادر بود. برای دانشنامه ای که یکی از اصول آن رعایت اخلاق و ادب بود. اما متاسفانه امروز دیدم ویکی پدیا عبری رو کلا فیلتر کرده اند.

دوست دارم فکر کنم که این فیلتر ها از بی سلیقگی متولیان است. فیلترهایی که شامل سایت های خبری بسیاری میشوند. فیلتر ویکی پدیا از آن جهت قابل توجه است که اصولا محتوای آن بین منابع دست اول و مبتنی بر شایعه خبری و منابع محکم علمی قرار دارد. لذا فیلتر کردن آن یک گام اساسی در جهت فیلتر کردن مطالبی است که به نظرم از نظر دینی جایگاهی برای فیلتر کردن ندارد.

اگر چهار سطح فیلتر در نظر بگیریم.

  1. سطح اول مطالب مستهجن است (نه فقط مطالب جنسی بلکه مطالب سیاسی مستهجن هم داریم. مثلا سایتی که صرفا به شخصیتی روحانی بی احترامی و زشت گویی میکند).
  2. سطح دوم مطالب خلاف گویی است (مانند سایت های خبری یک سو نگر مانند بی.بی.سی شیطان و فاکس نیوز این شبکه ها بدون بی احترامی به اصل اعتقادات و البته با پوششی خبری یا به ظاهر علمی حمله میکنند)
  3. سطح سوم مطالب خلاف چینی شده هستند. سایت هایی مانند ویکی پدیا که بر اساس یک اصول درست ممکن است مطالبی خلاف واقع را ترتیب دهند. در حقیقت اگر اصول همان سایت ها درست رعایت شود هیچ گاه چنین اتفاقی نباید بیفتد. سایت های دیگری هم هستند که اصول درستی دارند اما در خلاف آن اصول مطالب را ارائه میدهند.
  4. سطح چهارم مطالب خلاف سازی یا خلاف بافی شده هستند. این مطالب کاملا پیچیده و مستند تهیه میشوند. به نوعی که در نگاه اول هیچ اشکالی در آن ها دیده نمیشود. متون حقوقی علیه حقیقت وجود دارند . حتی صحبت در آن ها درست است و نتایج ناشی از آن غلط است.

باید بدانیم که بر خلاف تصور ما، فیلتر در اسلام نه در سطوح پیچیده بلکه در سطوح ساده شکل میگیرد. اسلام معتقد است بستن رسمی بلندگوهای مستحجن از آن جهت لازم است که فضا را سمی و عزت اسلام را زیر سوال میبرند. اما اگر ذهن مودیان فیلتر این باشد که باید جای مردم فکر کرد. اتفاقا باید از سطح چهارم فیلترینگ شروع شود. حرکت فیلتر متاسفانه در حال حاضر به سطح سوم رسیده است. شاید گامی بعدی فیلتر کردن بیانیه های سازمان ملل باشد!؟

امیدوارم این از نگاه غلط به مردم ناشی نشود.

—–
به روز رسانی : ۱۰ مرداد ۹۴
خدا رو شکر به نظر میرسد نگاه به فیلترینگ بهتر شده است. اخیرا رسانه های انگلیسی زبانی که بی محابا فیلتر شده بودند رفع فیلتر شده اند. البته امیدوارم که پشت این عملکرد یک تفکر باشد نه یک فشار.

دیدگاهی دارید؟